آیا کلاه گذاشتن باعث ریزش مو می‌شود؟

بسیاری از اشخاص فکر می کنند که رابطه مستقیمی بین کلاه گذاشتن و ریزش موها وجود دارد، در صورتی که از نظر علمی این ادعا هنوز به اثبات نرسیده است. جالب است بدانید ریزش موها معمولا به سه دلیل اتفاق می افتد، در ادامه با ما همراه باشید.

 

آیا کلاه گذاشتن باعث ریزش مو می‌شود؟

ریزش موی آندروژنیک یا ارثی

اگر پسری از طرف پدر یا مادر وراثت این نوع ریزش مو را به ارث برده باشد، ممکن است در سنین پایین هم دچار ریزش مو شود چه کلاه بگذارد و چه کلاه نگذارد.

 

ریزش موی کششی

یعنی اگر فردی موهای خود را خیلی محکم با کش پشت سر خود ببندد، ممکن است دچار خالی شدن موها از ناحیه شقیقه به عقب شود. زمانی هم که شما موهایتان را از ناحیه وسط سر تا عقب با کش محکمی ببندید، امکان دارد دچار ریزش موی منطقه ای در آن ناحیه شوید که این مشکل هم با پوشیدن یا نپوشیدن کلاه بدتر یا بهتر نمی شود. چنین ریزش موهایی به سادگی قابل درمان و برگشت پذیر خواهند بود.ریزش موی منطقه ای

این نوع از ریزش مو به دلایل ایمونولوژیک اتفاق می افتد. یعنی موهای فرد در شرایط خاصی به دلیل حمله سیستم ایمنی بدن به آنها دچار ریزش می شوند. این نوع ریزش مو هم مانند دو نوع قبل با کلاه ارتباطی ندارد و در موارد محدودی با مصرف دارو بهتر می شود.

البته ناگفته نماند برخی از مشکلات دیگر مانند ابتلا به فقرآهن در خانم ها، گرفتن رژیم های سخت غذایی برای کاهش وزن که باعث ایجاد فقر پروتئین و کربوهیدرات می شوند، استرس بالا در اثر کاهش وزن های شدید، ابتلا به کم کاری یا پرکاری تیروئید و بالا رفتن سن در آقایان و خانم ها هم می توانند باعث کاهش تراکم موها شوند. با این توصیف نباید ریزش مو با افزایش سن یا هر کدام از عوامل دیگری را که نام بردیم به پوشیدن یا نپوشیدن کلاه نسبت داد.

گاهی استفاده از کلاه های تنگ، باعث ساییده شدن و تحمیل ضربه به موها می شود و در این صورت بعید نیست که نوعی ریزش مو مانند ریزش موهای ناشی از کشش ایجاد شود. این مدل ریزش مو خیلی نادر و محدود است و می توان آن را به سادگی درمان کرد. با این حال، به تمام افرادی که قصد استفاده از کلاه را دارند، توصیه می کنم که حتما از کلاه هایی با کش نرم استفاده کنند تا موهای آنها هنگام استفاده از کلاه دچار کشش نشود. ضمن اینکه اگر به اگزمای سرشتی، خشکی و حساسیت پوستی هم مبتلا هستید، بهتر است به هیچ عنوان کلاه پشمی نخرید تا مشکلاتتان تشدید نشوند. در صورت خشک بودن پوستتان هم می توانید پیش از استفاده از کلاه، قسمت پیشانی و کنار گوشتان را با کرم نرم کننده کمی نرم و مرطوب کنید.

انتشار : 21 مرداد 1396

دیدگاه ها

دیدگاه کاربران

    هیچ دیدگاهی در حال حاضر ثبت نشده است.

عضویت در خبرنامه

در صورتی که تمایل دارید زودتر از دیگران از تخفیفات ، اطلاعیه ها و ... مطلع شوید ، از طریق فرم زیر در خبرمه عضو شوید...