جذابیت مردان کچل

برای هزاران سال باورهای نادرستی درباره علت طاسی وجود داشت و افرادی که طاس بودند مورد تمسخر دیگران قرار می‌گرفتند. به عنوان مثال ارسطو زمانی تصور می‌کرد که کچلی به دلیل روابط جنسی به وجود می‌آید. در زمان روم باستان سربازانی که کچل بودند را مجبور می‌کردند کلاه‌خودهای آهنی بر سرشان بگذارند و به همین دلیل همیشه در برابر سایر هم‌قطاران‌شان خجل بودند. به عنوان نمونه مردم در گذشته اعتقاد داشتند خشکی سر علت اصلی طاسی است. فرضیه دیگری هم آلودگی هوا و آرایش اشتباه موی سر را مقصر قلمداد می‌کرد. در مقابل این فرضیه‌های عجیب سوال اصلی این بود که علت علمی طاسی چیست و این مشکل از کجا نشات می‌گیرد؟ در سال 1897 میلادی موجی از ترس جامعه جهانی را دربرگرفت؛ چرا که یک متخصص پوست و موی فرانسوی اعلام کرد علت اصلی طاسی مردان را کشف کرده است: یک میکروب. در واقع این فرضیه اشتباه را یک پزشک فرانسوی بر سر زبان‌ها انداخت.

 

 

کچل‌ها همسرهای زیباتری دارند!

هر چه افراد بیشتر فکر کنند به طبع درآمد بالاتر، زندگی بهتر و شانس کاری بیشتری خواهند داشت. پس می‌توان این را باور داشت که مردهای کچل موفق‌تر هستند. این موضوع مهم واقعیت دارد. این اصطلاح که مردهای کچل همسرهای زیباتری دارند، بسیار زبانزد است. اگر بتوان به فکر جهت داد باعث درآمدزایی و موفقیت‌های شگفت‌انگیزی می‌شود.

 

حساسیت‌های افراد طاس

خیلی‌ها تصور می‌کنند که تستوسترون بیش‌تر، به معنای دی‌هیدروتستوسترون بیشتر و به طبع کم مویی بیش‌تر است. در واقع شما تنها به مقادیر ناچیزی از این هورمون نیاز دارید تا روند کچل شدن آغاز شود اما آن‌ چه کچل‌ها را از سایرین متمایز می‌کند، حساسیت و آسیب‌پذیری فولیکول موهایشان است که آن را از مادران‌شان به ارث می‌برند. این مسئله وراثت موضع بسیار مهمی است. حدود 25 الی 30 درصد از مردان زمانی که به 30 سالگی می‌رسند یعنی خیلی قبل از زمانی که طول عمر باروری آنها به اتمام برسد، درجاتی از کم‌مویی را تجربه می‌کنند. حالا یک سوال دیگر  پیش‌ می‌آید عارضه کچلی در تمام دنیا شایع است، اگر کچل شدند تا این اندازه بد است پس چرا از بین نمی‌رود؟ پاسخ رایج به این سوال این است که بر عکس باور عموم مردم، کچل می‌تواند مفید هم باشد اما چطور؟ و چرا این اتفاق تنها برای مردان می‌افتد؟ متخصص پوست و مو دکتر سعید شفیعیان در این‌ باره می‌گوید: «به طور طبیعی وقتی جنس نر ویژگی و خصوصیتی دارد که جنس ماده فاقد آن است، آن ویژگی را به عنوان یک نشانه قلمداد می‌کنند.»

پیترو دلاواله، جهانگرد ایتالیایی در مورد شاه‌ عباس می‌نویسد: مو، ابرو و سیبیلش تا 49 سالگی نیز سیاه بوده است و با آن که رنگ و رویش از آسیب‌ سفرها و جنگ‌های بی‌شمار به سیاهی گراییده بود، زیبایی‌های صورتش بر زشتی‌های آن می‌چربید و در کل قیافه‌ای موقر، جالب و نجیب داشت. دست‌هایش مثل کارگران روستایی کوتاه و ستبر بود و آنها را به رسم زمانش حنا می‌بست.

 

تاریخ درباره مردان طاس چه می‌گوید؟

تاریخ نشان داده که مردان کچل به نوعی غالب هستند و فرصت‌های بیشتری‌ هم دارند یعنی می‌توان این طور تقسیر کرد که «این ویژگی در انسان‌ها رشته تکاملی دارد.» مردان کچل اغلب در رده افراد باهوش‌تر، داناتر، تحصیل‌کرده‌تر، موفق‌تر، صادق‌تر و مهربان‌تر جای می‌گیرند و به همین دلیل به نوعی جذابیت بیشتری ‌هم دارند.

دکتر فاطمه تقوایی معتقد است طاسی سر در طول تاریخ تاثیر خاص خود را بر جای گذاشته است. از آثار مثبت بر جوامع مختلف گرفته تا اختراعات بزرگ و مهم تاریخی که بیشتر توسط مردان طاس و باهوش انجام شده است. البته این نکته را نمی‌توان به طور حتم بیان کرد که تمام این افراد بزرگ دچار طاسی بوده‌اند اما بسیاری از این انسان‌های فرهیخته و موفق، اما وسواس بیمار گونه‌ای برای بازگرداندن موهایش داشته و در این مسیر از هیچ کاری کوتاهی نکرده‌اند. تاج برگ زیتونی که ژولیوس سزار بر سرش می گذاشت، بیش‌تر از آن که به سنت روم باستان برگردد، تلاشی بود در راستای پوشاندن سر کم مویش. زمانی که سزار با کلئوپاترا آشنا شد، تقریبا بیشتر موهایش را از دست داده بود. سزار مثل خیلی از افراد طاس، موهای پرپشتی در پشت سرش داشت و آن‌ها را بلند می‌کرد و از طریق شانه‌ به جلوی فرق سرش می‌کشید. شکسپیر، سقراط، ناپلئون، ارسطو، گاندی، داروین، چرچیل و سینوهه جزو افراد مهم و طاس در تاریخ بوده‌اند.

 

آیا طاس‌ها در خطر هستند؟

در اوایل سال میلادی 2016 نتیجه یک سری تحقیقات نشان داد، کچل‌ها نسبت به سرطان‌های حاد پروستات به نوعی آسیب‌پذیرتر هستند و این بیماری‌ای است که سالانه 300 هزار مورد مرگ را در پی دارد. درست است که این بعد مسئله کم نگران کننده است اما باز هم جای امیدواری برای افراد طاس وجود دارد: می‌دانید که سطوح کم ویتامین D که علت آن اغلب تماس نداشتن با نور خورشید است. یکی از عواملی است که خطر سرطان پروستات را افزایش می‌دهد اما همان طوری که لابد از افراد طاس زیاد شنیده‌اید. آنها در عمل بیشتر از سایرین از نور خورشید بهره می‌گیرند. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که در زمان بیماری پروستات ویتامین D را دریافت می کنند، امید بیشتری هم برای بهبود دارند.

انتشار : 01 خرداد 1396

دیدگاه ها

دیدگاه کاربران

    هیچ دیدگاهی در حال حاضر ثبت نشده است.

عضویت در خبرنامه

در صورتی که تمایل دارید زودتر از دیگران از تخفیفات ، اطلاعیه ها و ... مطلع شوید ، از طریق فرم زیر در خبرمه عضو شوید...