خطرات و عوارض ناشی از تتو بر روی بدن

در سالهای گدشته تتو کردن در ایران بین جوانان رواج پیدا کرده است. تتوی بدن از لحاظ فرهنگی به طور کامل در ایران عرف نیست اما جدا از این قضیه تتو کردن دارای عوارض بسیار زیادی است. تاتو وارد کردن ماده رنگی داخلی پوست است.

پوست شامل اپیدرم، درم و هیپودرم یا بافت چربی است، اما قسمت اپیدرم پوست مدام در حال بازسازی و ریزش است، پس اگر رنگ به این ناحیه برخورد کند، موقت است و بعد از چند روز محو می شود، ولی ناحیه درم همان ناحیه ای است که برای ماندگاری رنگ روی پوست، رنگ باید وارد آن شود. هنگامی که رنگ وارد این ناحیه می شود، سلول هایی به نام «فیبروبلاست» با مواد جدیدی که وارد بدن می شود، مبارزه می کنند. گرچه تاتوی درم دائمی است، ولی به مرور فیبروبلاست ها آنقدر به رنگ حمله می کنند تا کمرنگ شود. به همین دلیل تاتو به تجدید نیاز دارد.

 

خطرات و عوارض ناشی از تتو بر روی بدن

 

تفاوت تتوهای جدید با تتوهای قدیمی

در تاتوهای جدید از چند رنگ استفاده می شود، ولی در تاتوهای سنتی از یک رنگ استفاده می شد. تاتوی سنتی به رنگ آبی بود و مزیت آن به نوع جدید این است که اگر فرد بخواهد تاتو را پاک کند، به راحتی از روی پوست پاک می شود، ولی تاتوی جدید که مخلوطی از چند رنگ است را باید با چند بار لیزر از بین برد. لیزر تاتوی جدید مشکل است چون هر بار باید با یک طول موج کار کرد. البته لیزر را باید فرد متبحری انجام دهد.

 

سار کوئیدوز یکی از عوارض تتواست

آمارها نشان میدهد 5 تا 10 درصد افرادی که تاتو می کنند دچار عارضه ای به نام «سارکوئیدوز» می شوند. این عارضه بیشتر در تتوابرو و به صورت گوشت اضافه بروز می کند. این افراد ممکن است زمینه بیماری سارکوئیدوز را داشته باشند. این بیماری بیشتر ریه را درگیر می کند و به دلیل اختلال در سیستم ایمنی ایجاد می شود.

 

جوهرهای حیوانی واکنش حساسیت زا ایجاد می کنند

گاهی برای اینکه جوهر مقرون به صرفه باشد از محصولات حیوانی ساخته می شود. داخل این رنگ ها گلیسیرین و کراتین است که از چربی حیوانات گرفته می شود. محصولات حیوانی میتوانند واکنش حساسیت زا در بدن ایجاد کنند. البته این مورد بین 5 تا10 درصد افرادی که از نظر سرشتی حساس هستند، اتفاق میافتد.

 

ام آر آی در افرادی که تتودارند، مشکل است

مشکل دیگر اینکه ممکن است فرد دارای تاتو به دلیل بیماری به ام آر آی نیاز داشته باشد. ام آر آی باعث سوزش و درد شدیدی در نواحی تاتو شده میشود. به همین دلیل است که در مراکز رادیولوژی قبل از ام آر آی از بیمار در مورد تاتو در بدنش سوال می شود. ممکن است انجام ام آر آی امکانپذیر نباشد. گاهی هم مجبورند فرکانس دستگاه را پایین بیاورند که دقت تشخیصی را پایین می آورد.

 

بروز عوارض تتو در چند سال بعد

البته دقت در تاتو و رعایت بهداشت عوارض را پایین می آورد، ولی عوارض این گونه نیستند که بلافاصله بعد انجام تاتو ایجاد شوند. گاهی چند سال بعد بیمار دچار عارضه می شود که با بررسی های بیشتر مشخص می شود به دلیل تاتو بوده است.

 

برای از بین بردن تتوبه آرایشگاه مراجعه نکنید

نکته مهم دیگر این است که فرد از انجام تاتو پشیمان می شود و تصمیم میگیرد تاتو را از بین ببرد. اصلی ترین علت مراجعه افرادی که تاتو دارند به متخصصان پوست، پاک کردن تاتو است. پزشک معمولا به بیمار می گوید از بین بردن تاتو کار مشکلی است و فرد نیز دوباره به آرایشگاه مراجعه می کند. در این مواقع آرایشگر دوباره با رنگ سفید روی تاتو را تاتو می کند. در واقع، درمان را دشوارتر می کند و زیبایی طبیعی هم حاصل نمی شود. پس فریب تبلیغاتی مثل : پاک کردن تاتو در یک جلسه ، پاک کردن تاتو با مواد گیاهی ، کرم و محلول های پاک کننده تاتو را نخورید و تنها به نکات پزشک متخصص پوست توجه کنید.

 

تتوبرای چه افرادی مناسب نیست؟

افراد دچار اگزمای آتوپیک یا حساسیت ژنتیکی (آسم حساسیت زا، حساسیت چشمی و اگزمای پوستی)، بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به دلیل بیماری یا استفاده از داروهای کورتونی ضعیف کننده سیستم ایمنی، بیماران در حال شیمی درمانی یا رادیوتراپی، بیماران مبتلا به سارکوئیدوز، بیماری لوپوس،پسوریازیس و … اصلا نباید تاتو کنند.

انتشار : 20 آبان 1396

دیدگاه ها

دیدگاه کاربران

    هیچ دیدگاهی در حال حاضر ثبت نشده است.

عضویت در خبرنامه

در صورتی که تمایل دارید زودتر از دیگران از تخفیفات ، اطلاعیه ها و ... مطلع شوید ، از طریق فرم زیر در خبرمه عضو شوید...