نکاتی درباره بلند کردن ریش

بهترین راه برای بلند کردن ریش کنار گذاشتن ریش تراش و صبوری است. در واقع مهمترین درسی که در طول مدت بلند کردن ریش یاد می‌گیرید صبوری است.

برای داشتن ریش یک دست و منظم باید یک الی دو ماه برای بلند شدن ریش صبر کنید. اگر تمیز کاری‌های گردن و گونه را هم مرتب انجام دهید خوب است. برای این که طول ریش را از دست ندهید من تمیزکاری با قیچی را پیشنهاد می‌کنم. ریسک تراشیدن زیاد را کم می‌کند و کنترل بیشتری به شما می‌دهد. برای صاف کردن و مرتب کردن از یک شانه هم می‌توانید استفاده کنید.

 

ریش

از نرم کننده‌هایی مانند کرم ریش و یا نرم کننده‌های دیگر استفاده کنید. از الکل به هیچ وجه استفاده نکنید زیرا که پوست شما را خشک می‌کند.

به محض این که احساس خارش کنید این هم به نظر شما می‌رسد که ریشتان خیلی درهم است. برای تمیز کردن ظاهرتان من تمیز کردن گردن و خط ریش انداختن روی آن و قسمت‌های بالای گونه و زیر سیبیل(قسمت نزدیک لب) را پیشنهاد می‌کنم. اگر قرار است ریشتان را یک ساله کنید اصلا نباید به خود ریش دست بزنید.

همین مواقع است که اکثرا بیشتر مقدار ریش را از دست می‌دهید. معمولا آقایان در این مواقع وسوسه می‌شوند که کمی از ریش را با ریش تراش بزنند و متوجه می‌شوند که مقدار زیادی کم شده و نهایتا همه‌ی آن را می‌تراشند! به خاطر ریسک نکردن هم که شده من پیشنهاد می‌کنم حدالامکان یک ماه را برای کم کردن ریش صبر کنید.

اکثر کسانی که تازه کار در امر ریش گذاری هستند خط ریش زیر گردن را خیلی بالا می‌برند. مکان ایده‌آل برای این خط دقیقا محل تقاطع گردن و سر است. پس تا زمانی که ریشتان با زمین موازی است این کار را نکنید و حتما ابتدا آن را موازی روبه رویتان (وقتی در آینه نگاه می‌کنید) و بعد اقدام به خط ریش انداختن کنید. حقیقت اینست که در این مرحله شما مقدار خیلی کمی از ریشتان را کم می‌کنید و لازم نیست که حتما بالا را نگاه کنید و سعی کنید یک حالت دایروی از این گوش تا آن گوش به آن بدهید.

وقتی سبیل نزدیک لب را کوتاه می‌کنید من استفاده از قیچی را پیشنهاد می‌کنم. قیچی کنترل شما را بیشتر می‌کند و از تراشیدن زیادی سبیل جلوگیری می‌کند. برای خط گونه هم سعی کنید که روی خط گونه‌ی طبیعیتان حرکت کنید و تنها یکی دو تار موی اضافه را بچینید. حواستان باشد که اگر گونه‌ی پری دارید نباید خیلی پایین‌تر از بینی را بتراشید.

 

به یاد داشته باشید هرچه کمتر از ریشتان بکاهید بهتر است. روزهای دیگر هم می‌توانید از آن کم کنید و عجله‌ای نیست. برای بلند کردن طولانی مدت من شستشوی روزانه به همراه مالیدن روغن ریش را پیشنهاد می‌کنم. ریش را هر جایی می‌توان شست و حداقل سه بار در هفته این کار توصیه می‌شود.

بعد از تقریبا دو ماه به قسمت جالب کار می‌رسیم. شما متوجه می‌شوید که ریشتان عجیب و غریب و ترسناک است. چیزی که زمانی صاف و تمیز بود حالا موج‌دار و در هم و به بیانی وحشی شده است. این طبیعی است و دقیقا همان ریش طبیعی شماست.

در ماه سوم شما فقط می‌خواهید ریشتان را هفته‌ای یک بار یا در صورت نیاز بشویید. بازهم می گویم که با وجود خستگی شستشوی روزانه توصیه می شود. مالیدن روغن ریش به صورت روزانه و کوتاه کردن های با قیچی را هم فراموش نکنید. اگر دپرس بودید هم ریشتان را نزنید.

یک قانون کلی در این مورد داریم که  به ازای هر ماهی که ریشتان بلند می‌شود یک روز را برای فکر کردن به  اینکه آیا آن را بتراشم یا خیر اختصاص دهید.

پس اگر ریش شش ماهه دارید تقریبا یک هفته به این قضیه فکر کنید. این کار هرگونه تراشیدن ناگهانی و بی خردانه را از شما دور می‌کند.

 

وقتی ریشتان بلندتر می‌شود به این فکر می افتید که شاید استفاده از سشوار آن را منظم‌تر و پرتر نشان می‌دهد. برای استفاده از سشوار سعی کنید از زیر گردن به سمت بالا آن را نگه دارید که ریشتان را پف دار کند. در این مرحله مالیدن داروهای گیاهی ریش هم تا وقتی ریشتان نم دار است توصیه می‌شود. بعد از خشک شدن ریش از زیر این کار را از بالا به سمت پایین نیز انجام دهید که ریش به حالت معمولی خودش بازگردد. از شانه‌ی چوبی یا آهنی برای تمیز کردن نهایی استفاده کنید.

زیبایی ریش این است که می‌توانید به هر مدلی که دوست دارید آن را مدل دهید. پیشنهاد می‌کنم  که بر اساس توجه به ژنتیک یا ریش‌های بزرگان خانواده و فهمیدن کلیت آن، آن را بلند کنید که کاملا روی صورت شما بنشیند و نمای خوبی نیز داشته باشد. مثلا معمولا سبیل پف دار با ریش کم حجم نمی‌آید و یا اگر گونه‌های خیلی جدا از هم دارید ریش‌های بزی شکل بیشتر به شما می‌آید.

انتشار : 28 خرداد 1396

دیدگاه ها

دیدگاه کاربران

    هیچ دیدگاهی در حال حاضر ثبت نشده است.

عضویت در خبرنامه

در صورتی که تمایل دارید زودتر از دیگران از تخفیفات ، اطلاعیه ها و ... مطلع شوید ، از طریق فرم زیر در خبرمه عضو شوید...