ویژگی های یک ضد آفتاب خوب

در روزهای گرم تابستان بهتر است که از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنیم.کرم ضد آفتاب یک راهکار ساده در برابر مضرات نور خورشید است. پس بهتر است بیشتر در مورد ضد آفتاب ها تحقیق کنیم. کاماتی در این مطلب قصد دارد در خصوص ویژگی های یک کرم ضد آفتاب خوب اطلاعاتی را ارائه دهد، با ما همراه باشید.

 

ویژگی کرم ضد آفتاب


همه کرم های ضد آفتاب محافظت کننده نیستند

بسیاری از کرم های ضدِ آفتاب تنها از پوست شما در برابر اشعه‌های UVB آفتاب محافظت می‌کنند و اشعه‌های خطرناک UVA هنوز همان جا هستند. برای آنکه تفاوت بین UVA و UVBB را به صورت دقیق متوجه شوید، باید توجه داشته باشید که اشعه‌های UVB خورشید موجب آسیب به لایه‌ی رویی پوست و آفتاب سوختگی می‌شود. اشعه‌های UVA مسئول به وجود آمدن چین و چروک‌ها، پیری زودرس و آسیب رسیدن به DNA پوست هستند. طبق بررسی‌های صورت گرفته آنچه در نهایت موجب بیماری‌های پوستی و به ویژه سرطان پوست می‌شود، اشعه‌های UVA است.

هنگام خرید کرم ضد آفتاب دنبال کلمه‌های broad spectrum (طیف وسیع) روی بسته‌بندی یا بدنه‌ی ضد آفتاب بگردید. این عبارات نشان‌دهنده‌ی آن است که کرم شما می‌تواند از پوست در برابر هر دو اشعه محافظت کند. بهترین ضدِ آفتاب ها این ویژگی را دارند.

بیشتر مردم جهان، یک چهارم میزان مورد نیاز از کرم ضد آفتاب را استفاده می‌کنند، حتی بهترین ضد آفتاب ها هم اگر کم مصرف شوند، بی‌فایده خواهند بود. اگر ضد آفتاب را تنها برای صورت استفاده می‌کنید، مقدار کرم شما باید به اندازه‌ی یک سکه‌ی بزرگ باشد. حدود 30 گرم ضد آفتاب برای آنکه دست‌ها، پاها، گردن و صورت یک بزرگسال متوسط، کاملا پوشانده شود، کافی است.ممکن است کرم ضد آفتاب شما به دلیل تعریق بدن بعد از مدتی پاک شود، پس اگر به صورت مداوم در آفتاب ایستاده‌اید، ضد آفتاب خود را هر دو ساعت یک بار تمدید کنید.

 


SPF 30 دوبرابر SPF 15 نیست، SPF مخفف Sun Protection Factor است، به معنای “میزان محافظت از نور خورشید”. این اصطلاح میزان محافظت کرم ضد آفتاب از پوست دربرابر اشعه‌های سوزاننده‌ی نور خورشید را نشان می‌دهد.

باید بدانید SPF 15 می‌تواند جلوی یک پانزدهم اشعه‌های مضر آفتاب را بگیرد. SPF 30 از برخورد 97 درصد اشعه‌های UVB با پوست جلوگیری می‌کند. SPF 50 جلوی برخورد 98 درصد اشعه‌های UVB با پوست را می‌گیرد. بررسی‌های سازمان غذا و داروی آمریکا هیچ‌گونه ارزشی را برای SPF بالاتر از 50 قائل نشده است.

SPF معمولا برای یک کرم ضد آفتاب مناسب انواع پوست ، کافی است. در کنار SPF به محافظت کرم از پوست دربرابر اشعه‌های UVA هم توجه کنید. وقتی از در بیرون رفتید، برای استفاده از کرم ضد آفتاب خیلی دیر شده است! 30 دقیقه طول می‌کشد تا کرم ضد آفتاب خوب جذب پوست شود. پس قبل از آنکه از خانه بیرون بروید، از ضد آفتاب استفاده کنید.

 


مقاومت کرم ضد آفتاب در مقابل آب

دیگر هیچ کرم ضد آفتاب در آمریکا مجاز به استفاده از لیبل “ضد آب” نیست. در واقع یک کرم ضد آب ، کرمی است که بتواند دربرابر شنا یا عرق کردن حدود 40 تا 80 دقیقه روی پوست، مقاومت کند. در واقع حتی اگر فکر می‌کنید یک کرم ضد آفتاب ضد آب خریده‌اید، به شما توصیه می‌کنیم، اگر صورتتان خیس شد، یک بار دیگر کرم را تمدید کنید.

 


آیا استفاده از کرم ضد آفتاب باعث جذب کم ویتامین D می‌شود؟

بررسی‌ها نشان داده است که اگرچه کرم ضدِ آفتاب در نهایت باعث جذب کمتر ویتامین D از طریق پوست می‌شود، اما این کاهش جذب به میزانی نیست که شما را نگران کند. از طرف دیگر متخصصان پوست به شما توصیه می‌کنند که برای جذب ویتامین D خود را در معرض تابش شدید نور خورشید قرار ندهید. به جای آن تغدیه‌ی خود را به گونه‌ای تغییر دهید که مواد غذایی سرشار از ویتامین D را شامل شود.

 


روش استفاده از کرم ضد آفتاب

شاید همه‌ی ما در طول روز حداقل یک بار از ضدِ آفتاب استفاده کنیم، اما چرا هنوز در خطر آفتاب سوختگی یا ناراحتی‌های پوستی ناشی از تابش مستقیم نور خورشید هستیم؟ ما به شما می‌گوییم روش صحیح استفاده از ضدِ آفتاب چیست.

یک کرم ضدِ آفتاب همیشه باید به عنوان آخرین مرحله از روتین مراقبت از پوست شما باشد. بنابراین هر کرم مراقبتی دیگری، مثل کرم آبرسان یا مرطوب کننده ای که استفاده می‌کنید باید زیر لایه‌ی ضد آفتاب شما قرار گیرد.

 


مصرف بهترین ضد آفتاب‌ها

15 تا 30 دقیقه پیش از خروج از خانه از کرم ضدِ آفتاب خود استفاده کنید.

یک لایه از کرم را در تمام بخش‌های پوست خود پخش کنید.

این لایه را ماساژ دهید تا به خوبی جذب پوست شود.

یک لایه ی نازک دیگر از کرم ضدِ آفتاب را اضافه کنید.

اگر بدن یا صورت شما خیس شده است یا اگر بیرون از خانه در معرض نور خورشید هستید، هر 80 دقیقه کرم ضدِ آفتاب خود را تمدید کنید.

فراموش نکنید که حتی زیر سقف هم به کرم ضدِ آفتاب نیاز دارید.

انتشار : 14 شهریور 1396

دیدگاه ها

دیدگاه کاربران

    هیچ دیدگاهی در حال حاضر ثبت نشده است.

عضویت در خبرنامه

در صورتی که تمایل دارید زودتر از دیگران از تخفیفات ، اطلاعیه ها و ... مطلع شوید ، از طریق فرم زیر در خبرمه عضو شوید...